Strona startowa
Amazonia 2008
O wyprawie
Galeria Amazonia 2008
Wyprawa do Peru i Amazonii 2010
O wyprawie Peru i Amazonia 2010
Galeria Peru i Amazonia 2010
O Amazonii
Wydarzenia
Autor strony
Zanzibar 2011
O Amazonii

Fauna

Według National Academy of Sciences, na typowych 10 km kw. lasu tropikalnego żyje aż 125 gatunków ssaków, 400 gatunków ptaków, 100 gadów, 60 płazów, a nawet 150 różnych gatunków motyli.


Przykłady amazońskiej fauny:

Tapir – Duży ssak z charakterystycznym, zagiętym do dołu nosem (tworzącym małą trąbę) i grzebieniastym wierzchem głowy. Żyje nad brzegami rzek, bagien i na obszarach zalewowych.


Nietoperz (Vampire Bat) – istnieje prawie tysiąc gatunków nietoperzy w Amazonii. Jednym z nich jest Vampire Bat, który odżywia się krwią ssaków.


Anakonda – jeden z najdłuższych i najcięższych węży na świecie. Nie jest jadowity ale potrafi połknąć powoli całe swoje ofiary. Jest jednym z najważniejszych gatunków fauny w Amazonii.


Jaguar
– największy kot obu Ameryk, potężny myśliwy na szczycie łańcucha pokarmowego, znany z kamuflujących plam i zdolności do wspinania się na drzewa. Potrafi poruszać się wyjątkowo cicho i ma doskonały wzrok dlatego poluje w nocy. Średnia długość ciała mieści się w granicach 1-1,9m, licząc od końca pyska do podstawy ogona, ogon ma około 65cm. Waga u samców może dochodzić do 100kg. Dieta jaguarów składa się z dużych ssaków takich jak tapiry i małpy, choć w razie potrzeby może jeść również gady.


-  wstecz  -                                            -  czytaj dalej  -


zdjęcia i relacje z nowych podróży przeglądaj także na blogu
Wyprawa do dżungli amazońskiej