Strona startowa
Amazonia 2008
O wyprawie
Galeria Amazonia 2008
Wyprawa do Peru i Amazonii 2010
O wyprawie Peru i Amazonia 2010
Galeria Peru i Amazonia 2010
O Amazonii
Wydarzenia
Autor strony
Zanzibar 2011
O Amazonii

Rdzenne plemiona Amazonii

Istnieją setki miejscowych plemion w Amazonii. Grupy indiańskie w całej Ameryce Południowej zniknęły lub zostały rozdarte przez procesy kolonizacji, choroby, robotników i wojny. Dzięki temu, że pozostały prawie nietknięte przez zachodnią kulturę, aż do pierwszej połowy ubiegłego wieku można znaleźć jeszcze wiele rdzennych plemion zamieszkujących Dżunglę Amazońską.

Żyje jeszcze ponad 200 rodzimych grup w Amazonii posługujących się 180 różnymi językami. Jeśli zawęzić języki plemion do grup można jeszcze znaleźć 30 różnych rodzin językowych. To pokazuje, że podobnie jak fauna i flora, różnorodność kulturowa w regionie jest również bardzo wysoka, co czyni Dżunglę Amazońską jeszcze bardziej interesującym i bogatym miejscem.

Istnieje co najmniej 50 grup, które jeszcze nie mają regularnego kontaktu z obcymi osobami i trzymają się z dala od nich. Brazylijski rząd postanowił zastosować dla tych grup politykę izolacji i pozostawić je w spokoju. Inną interesującą wiadomością, dającą nadzieję na przeżycie ludności indiańskiej jest fakt, że liczba Indian rośnie. Oznacza to, że po 5 wiekach zniszczeń, są oni rzeczywiście w stanie żyć i rozwijać się na swoich niedostępnych dla ludzi z zewnątrz ziemiach. To jest nadzieja dla ich kultury i sposobu życia.

W północno-zachodniej Amazonii znajdują się 22 różne grupy etniczne na obszarze Brazylii, Kolumbii i Wenezueli. Wspomniane 22 różne rodzime gruy (Baniwa, Kuripako, Dow, Hupda, Nadöb, Yuhupde, Bare, Warekena, Arapaso, Bara, Barasana, Desana, Karapanã, Kubeo, Makuna, Mirity-tapuya, Pira-tapuya, Siriano, Tariana, Tukano, Tuyuca, Wanana, Tatuyo, Taiwano, Yuruti, Kakwa i Nukak) mówią każda własnym językiem, które pochodzą z 3 różnych grup językowych. Ogół ludności tych grup osiąga 65.000 osób.

-  wstecz  -                                            -  czytaj dalej  -


zdjęcia i relacje z nowych podróży przeglądaj także na blogu
Wyprawa do dżungli amazońskiej