Strona startowa
Amazonia 2008
O wyprawie
Galeria Amazonia 2008
Wyprawa do Peru i Amazonii 2010
O wyprawie Peru i Amazonia 2010
Galeria Peru i Amazonia 2010
O Amazonii
Wydarzenia
Autor strony
Zanzibar 2011
O Amazonii

Flora

Dżungla amazońska posiada ogromny zbiór żywych gatunków flory. Eksperci obliczyli, że na obszarze równym 2,5 akra można znaleźć 700 różnych gatunków drzew i dwa razy więcej roślin. Wiele drzew osiąga 130 metrów wysokości a pod sklepieniem zielonych koron tworzą się miejsca trudno dostępne dla promieni słonecznych. Wysoki baldachim będący domem nieodkrytych jeszcze tysięcy gatunków owadów i ptaków jest trudno dostępnym i bardzo nieznanym miejscem, nawet dla botaników.

Chociaż trudno w to uwierzyć, gleby w Amazonii są bardzo ubogie w składniki odżywcze – tylko 20% tych składników znajduje się w glebie, pozostałe 80% - w roślinach i drzewach. W czasie pory mokrej poziom wody w Amazonce gwałtownie wzrasta, a w niektórych miejscach jest nawet 15 metrów wyższy niż w sezonie suchym. Oznacza to, że w deszczowym okresie ogromna część lasu zostaje zalana. Wszystko to jednak działa jak wielki mechanizm wymiany i transportu substancji odżywczych i ma zasadnicze znaczenie dla całego lasu. Gleby Amazonii pracują jak gąbka, która mimo małej obfitości w składniki ważne dla roślin jest w stanie nagromadzić ich wystarczającą ilość aby bujna roślinność przetrwała do kolejnej pory deszczowej.


Do najważniejszych elementów flory należą:

Bromelie – najbardziej znanymi są ananasy. Bromelie mogą mieć różne kolory, np. niebieski, fioletowy, czerwony i pomarańczowy. Rosną w prawie całej Amazonii na ziemi, a także dzięki zdolności czerpania wilgoci z powietrza na skałach i pniach innych roślin i drzew. Gromadzona między liśćmi woda jest środowiskiem życia dla mikroorganizmów, owadów, a nawet małych ślimaków, salamandry i ślimaków.


-  wstecz  -                                            -  czytaj dalej  -

zdjęcia i relacje z podróży przeglądaj także na blogu
Wyprawa do dżungli amazońskiej